Jak działa kredyt odnawialny i czy warto z niego korzystać?

W dzisiejszych czasach na rynku produktów finansowych, można znaleźć bardzo wiele interesujących kredytów. Dzięki temu każdy klient może znaleźć pożyczki i kredyty dopasowane do własnych możliwości finansowych oraz zróżnicowanych potrzeb. Do grona takich produktów można zaliczyć między innymi kredyt odnawialny, którego popularność stoi na bardzo wysokim poziomie od wielu lat.

Wielu ludzi poszukuje specjalnych produktów bankowych, które pozwolą im na uzyskanie dostępu do dodatkowych środków finansowych.  Szczególnie w przypadku pojawienia się nagłego wydatku, awarii, itp. Takie koła ratunkowe na czarną godzinę są bardzo popularne. Korzystają z nich ludzie, którzy chcą mieć opcję awaryjną na wszelki wypadek. Jest to opcja również dla tych, którzy planują różne zakupy i wolą mieć do dyspozycji dodatkowe środki.

Zobacz, jakie kredyt wybrać, kiedy potrzebujesz szybkiej gotówki.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt w modelu odnawialnym jest produktem finansowym powiązanym nieodłącznie z kontem bankowym i często jest mylnie uznawany za debet. W rzeczywistości są to dwa zupełnie inne produkty. Jeśli chodzi o kredyt zwany również limitem odnawialnym to jego zadaniem jest zwiększenie dostępnych środków o określoną kwotę. Innymi słowy osoba posiadająca na koncie 1500 zł oraz limit w wysokości 1500 zł ma łącznie do dyspozycji 3000 zł.

By wybrać najlepszy kredyt odnawialny, skorzystaj z porównywarki kredytów bankowych.

Zasada działania kredytu odnawialnego

Posiadacz konta bankowego w pierwszej kolejności korzysta z własnych pieniędzy. Dopiero po ich całkowitym wykorzystaniu, stosuje środki przyznane mu w ramach kredytu. Jeśli chodzi o oprocentowanie i pozostałe koszty to zależą one od indywidualnej polityki kredytowej danego banku.

Jeśli chodzi o spłatę to mamy tutaj do czynienia ze spłatą automatyczną, czyli gdy na koncie pojawią się jakieś środki to w pierwszej kolejności są one przeznaczone do spłaty zadłużenia powstałego w wyniku skorzystania z produktu, jakim jest kredyt odnawialny. Warto też dodać, że bank nalicza odsetki i koszty wyłącznie od wykorzystanej kwoty, a po jej całkowitej spłacie, koszty przestają być naliczane.

Standardowa umowa kredytowa jest zawierana na okres 12 miesięcy i przedłużana jest automatycznie, do momentu jej wypowiedzenia przez którąś ze stron. Na wysokość przyznanego limitu wpływ ma zdolność kredytowa klienta. Im jest ona wyższa, tym większy limit będzie dostępny w ramach kredytu. Banki oferują kwoty od kilkuset złotych nawet to kwot przekraczających 100 tysięcy złotych.

Zalety kredytu odnawialnego

Podstawową zaletą kredytu odnawialnego jest zapewnienie przydatnej rezerwy finansowej klientowi. Bank nalicza odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu. Automatyczna spłata jest również atutem, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o terminach płatności. Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych kredytów, również z kredytu odnawialnego należy korzystać w sposób rozsądny i odpowiedzialny.