Czym się charakteryzuje kredyt bezgotówkowy?

Rynek produktów finansowych jest bardzo obszerny i obejmuje wiele różnych, interesujących ofert proponowanych przez instytucje bankowe. Do najważniejszych produktów finansowych zaliczają się oczywiście kredyty. To na nich banki zarabiają najwięcej. Klienci cenią je ze względu na możliwość uzyskania sporej kwoty finansowania. Dodatkowo spłata w miesięcznych ratach, nie obciąża budżetu domowego. Jednym z ciekawszych typów kredytów jest kredyt bezgotówkowy.

Kredyty w wersji bezgotówkowej posiadają kilka form i są one zwykle powiązane z coraz popularniejszymi płatnościami i transakcjami bezgotówkowymi. W rzeczywistości mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak często spotykają się z takimi rodzajami kredytów. Warto więc przyjrzeć im się z bliska.

Karty kredytowe

Pierwszym z rodzajów kredytów bezgotówkowych są karty kredytowe. Działają one podobnie jak karty debetowe wystawione dla konkretnego rachunku bankowego. W ich przypadku nie korzystają one z salda zgromadzonego na koncie, a z limitu kredytowego udzielonego przez bank. Każdorazowe użycie karty uruchamia kredyt, który oczywiście należy spłacać. Jest to typowy kredyt bezgotówkowy, ponieważ nie widzimy żadnej gotówki tylko od razu dokonujemy płatności kartą w sklepie stacjonarnym albo internetowym.

Limit na koncie jako kredyt bezgotówkowy

Do konta bankowego może zostać przypisany specjalny limit, czyli kwota, którą można wykorzystać nawet w przypadku posiadania zerowego salda. Wielu klientów preferuje takie rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnymi kredytami gotówkowymi, ponieważ zapewnia ono wygodę i stały dostęp do awaryjnego źródła pieniędzy.

Zakupy w systemie ratalnym

Trzecią formą kredytu gotówkowego są zakupy ratalne. Trudno jest znaleźć osobę, która nigdy w życiu z nich nie korzystała. W zasadzie takie zakupy są finansowane przez normalny kredyt bankowy, jednak pieniądze trafiają bezpośrednio na konto sklepu.  Klient od razu otrzymuje kupiony produkt, a następnie musi spłacać raty zgodnie z harmonogramem otrzymanym od banku.

We wszystkich wspomnianych trzech przypadkach kredytu bezgotówkowego, klient jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku oraz musi posiadać zdolność kredytową. Warto też dodać, że posiadane karty kredytowe, limity i spłacane raty związane z zakupami stanowią obciążenie wpływające negatywnie na zdolność kredytową i szansę otrzymania kolejnego produktu bankowego. Jeśli więc takie kredyty nie są nam potrzebne to lepiej z nich zrezygnować, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.