Sprawdź kalkulator rat kredytowych i oblicz swój kredyt

Rata kredytowa to zobowiązanie opłacane co miesiąc. Jeśli jest za duża, może spowodować spore trudności w spłacaniu kredytu i sprawić, że wpadnie się w spiralę długów. Dlatego wysokość raty musi być dopasowana do sytuacji finansowej kredytobiorcy. W tym pomóc może kalkulator rat kredytowych. Pozwala on obliczyć, ile co miesiąc będzie trzeba oddawać bankowi i ustalić, czy wysokość zobowiązania nie jest za duża.

Do czego służy kalkulator rat kredytowych?

Kalkulator rat kredytowych można wykorzystać do obliczenia wysokości miesięcznych rat. Aby narzędzie mogło podać wynik, należy wpisać wysokości kredytu, o jaki się stara  i liczbę rat.  Wskazane jest również podanie oprocentowania zobowiązania. Te trzy parametry pozwalają podać precyzyjny wynik co do wysokości rat.

Kalkulator rat kredytowych pozwala sprawdzić wysokość miesięcznej spłaty zarówno przy popularnym kredycie gotówkowym, jak i samochodowym czy hipotecznym. Pomoże on również osobom występującym o pozabankowe pożyczki czy szybkie chwilówki.

Zobacz również, jakie jeszcze są rodzaje kalkulatorów kredytowych.

Malejąca czy równa?

Dużą zaletą kalkulatora rat kredytowych jest również to, że podaje on wysokość miesięcznej spłaty przy racie równej i malejącej. Dzięki temu przyszły kredytobiorca może porównać, który typ rat jest dla niego korzystniejszy finansowo. Dla przypomnienia, rata równa oznacza, że przez cały okres kredytowania płaci się równe raty (choć nie oznacza to, że każdego miesiąca są one tej samej wysokości). W przypadku rat malejących spłata zobowiązania spada wraz z kolejnymi miesiącami spłacania długu. Najwyższą ratę płaci się więc na początku okresu kredytowania. Warto również sprawdzić jakie jeszcze czynniki mają wpływ na koszt kredytu gotówkowego.

Kalkulator rat kredytowych a harmonogram rat

Umowa kredytowa zawsze wskazuję, że raty muszą być spłacane zgodnie z załączonym do dokumentu harmonogramem. Jest on integralną częścią umowy i informuje, w jakim terminie i w jakiej wysokości trzeba uiszczać zobowiązanie. Harmonogram spłat aktualizowany jest w okresie spłaty kredytu przez bank według potrzeb. Trzeba pamiętać, że kalkulator rat kredytowych nie zastąpi harmonogramu. Dane z kalkulatora są przybliżone. Trzeba pamiętać, że każdy bank ma własne zasady obliczania rat. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieregulowanie rat zgodnie z harmonogramem (np. przekraczanie terminów płatności) oznacza przykre konsekwencje takie jak naliczanie odsetek karnych.

Wyniki kalkulatora rat kredytowych trzeba więc traktować tylko orientacyjnie, jako pomoc w wyborze najlepszej oferty dostępnej na rynku, a nie jako wyznacznik. Otrzymane z kalkulatora wyliczania warto wykorzystać do oceny, jak nowe zobowiązanie wpłynie na stan domowych finansów zarówno w najbliższym czasie, jak i w dłuższej perspektywie.