Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją obliczyć?

Każdy kto ubiega się o jakikolwiek kredyt musi uświadomić sobie, że bardzo ważną sprawą jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Innymi słowy trzeba wykazać wiarygodność oraz udowodnić swoją dobrą sytuację finansową. Bank musi po prostu wiedzieć, czy klient będzie w stanie spłacać kredyt na czas. Sprawdź więc od czego zależy zdolność kredytowa i jak można ją obliczyć.

Bank przed pożyczeniem klientowi pieniędzy, analizuje jego sytuację, przychody i zdolność do terminowej spłaty kredytów. Analitycy kredytowi sprawdzają wszystkie dane podane przez klienta oraz kontrolują wpisy w bazach dłużników czy też Biurze Informacji Kredytowej. Na podstawie potwierdzonych dochodów klienta oraz informacji o jego zobowiązaniach, ustalana jest maksymalna kwota miesięcznej raty, jaką dany klient może spłacać bez obciążania swojego budżetu. Ocena zdolności kredytowej jest przeprowadzana indywidualnie i każdy bank stosuje inne algorytmy. Pomimo więc podania takich samych danych, można otrzymać zróżnicowane oferty od banków.

Co wpływa na zdolność kredytową klienta?

Jednym z podstawowych parametrów wpływających na zdolność kredytową jest wysokość zarobków oraz ich stabilność. Największe szanse na kredyt mają dobrze zarabiające osoby pracujące na umowę o pracę. Przedsiębiorcy czy też osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie albo o dzieło mają znacznie niższą zdolność.

Kolejnym elementem jest historia kredytowa. Każdy kto wcześniej regularnie i bezproblemowo spłacał swoje zobowiązania, może liczyć na wyższą zdolność niż osoba mająca problemy z terminowością. Brak historii kredytowej również wpływa niekorzystnie na zdolność, ponieważ banki nie wiedzą czy dana osoba będzie spłacać wszystko regularnie. Warto dbać o swoją historię i regularnie spłacać nawet małe zobowiązania.

Oczywiście na zdolność kredytową wpływają też inne czynniki, takie jak liczba osób na utrzymaniu, koszty życia czy też kwoty innych zobowiązań finansowych. Wszystkie te informacje są dokładnie analizowane przez bank.

Kalkulator zdolności kredytowej

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych reklamujących się hasłem „oblicz zdolność kredytową”. Po podaniu wszystkich istotnych informacji kalkulator oblicza orientacyjną zdolność. Wiadomo, że każdy bank ma swoje algorytmy, ale i tak warto skorzystać z kalkulatora, aby chociaż mniej więcej dowiedzieć się na jaką kwotę można liczyć i co ewentualnie należy poprawić, aby zwiększyć zdolność kredytową. Więcej na temat kalkulatorów kredytowych, znajdziesz w tym artykule.