RRSO – czym jest ten wskaźnik i jak się go oblicza?

Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów finansowych, takich jak kredyty czy też pożyczki różnego typu. Można je przeznaczać na różne cele oraz zapewniają one skuteczne podreperowanie budżetu domowego albo firmowego. Bardzo często w ofertach pożyczek, klienci mogą spotkać się z parametrem określanym jako RRSO.

Zwykle o wskaźniku rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania można usłyszeć podczas oglądania reklam kredytów bankowych czy też pożyczek oferowanych przez prywatne firmy. Parametr ten wykorzystywany jest do określania wszystkich kosztów kredytu, jakie klienci poniosą w związku z zaciągnięciem zobowiązania. Wskaźnik ten jest bardzo ważny dla klientów, ponieważ dzięki niemu dowiadują się jak droga będzie dla nich konkretna oferta. Zobacz więc jakie czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Podstawowe informacje na temat RRSO

Wiele firm i instytucji finansowych chwali się niskim oprocentowaniem kredytu w skali rocznej. Należy jednak pamiętać, że nie tylko odsetki, wpływają na całkowity koszt kredytu, są to między innymi:

  • oprocentowanie kredytu,
  • prowizja,
  • marża,
  • koszty ubezpieczenia.

Dodatkowych kosztów jest dość sporo, więc dokładne wyliczenie całości może być problematyczne. W związku z tym banki są zobowiązane do podawania RRSO liczonego jako oprocentowanie w skali rocznej.

RSO – czy to jest to samo co stopa rzeczywista?

Jeśli chcesz obliczyć koszt kredytu, niezwykle istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na różne rodzaje wskaźników i ich prawidłowe ich odróżnienie. Należy uważać szczególnie na  wskaźnik RSO często mylony z RRSO. Jednak nie są one tym samym. A czym się różnią? Roczna stopa oprocentowania, czyli RSO to nic innego jak odsetki płacone od kwoty kredytu. Oznacza to, że określa ona tylko częściowy koszt kredytu. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia RSO oraz wszystkie pozostałe opłaty. Istotne jest więc zwracanie uwagi nie na RSO tylko na stopę rzeczywistą, która uwzględnia różne prowizje, ubezpieczenia, opłaty dodatkowe oraz zmianę wartości pieniądza w czasie.

Sprawdź jakie są rodzaje kalkulatorów kredytowych i obli RRSO.

Obliczanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania

W Internecie dostępnych jest wiele wzorów obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, ale nie każdy posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby z nich korzystać. O wiele wygodniejszą opcją jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów, rankingów oraz stron oferujących porównywanie ofert kredytów bankowych po najbardziej wiarygodnym parametrze, jakim jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania.