Jakie czynniki wpływają na koszt kredytu gotówkowego?

Każdy, kto decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego w banku, powinien zainteresować się tym, jaki jest koszt kredytu gotówkowego. Wielu osobom wydaje się, że jedynymi elementami takiego kosztu są odsetki. Okazuje się jednak, że istnieją również inne czynniki, które wpływają na łączną kwotę, jaką należy oddać bankowi. Warto zwrócić uwagę na elementy składowe kosztów kredytu oraz na sposoby ich obliczania.

Dla wielu ludzi, kredyt gotówkowy to idealna metoda zaspokajania potrzeb finansowych, których nie da się zaspokoić korzystając z comiesięcznych wpływów, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością wieloletniego oszczędzania. Dzięki kredytowi można sfinansować, dom, wyjazd czy też nagły wydatek, taki jak remont albo kupno sprzętu AGD albo auta. Dzięki kredytowi można jednorazowo otrzymać sporą kwotę, ale istotne jest, aby pamiętać o regularnej spłacie rat. O ich wielkości decyduje ogólny koszt kredytu.

Co może zwiększać koszt kredytu gotówkowego?

Ustawa o kredycie konsumenckim mówi jasno, że na koszt kredytu składają się wszystkie koszty ponoszone przez konsumenta w związku z zawartą umową o kredyt. Do składników ogólnego kosztu zaliczają się więc:

  • odsetki,
  • prowizje,
  • opłaty,
  • marże, itp.

Oprócz tego koszt kredytu gotówkowego może zostać zwiększony przez usługi dodatkowe, takie jak ubezpieczenia, które dosyć często są wymagane przez instytucje bankowe.

Wpływ na ogólny koszt zaciągniętego kredytu ma również rodzaj rat wybrany przez klienta. Wybór rat równych mniej obciąża zdolność kredytową, ale to raty malejące sprawiają, że koszt jest mniejszy, ponieważ przy każdej spłacie zmniejsza się kapitał stanowiący podstawę do obliczenia odsetek. Dodatkowym atutem rat malejących jest znaczne obniżenie kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu.

Zobacz również od czego zależy wysokość raty kredytu gotówkowego.

Jakie są główne czynniki mające wpływ na koszt kredytu?

Podstawowe elementy, które determinują koszt kredytu zaciągniętego w banku to prowizja oraz oprocentowanie. Prowizja to wartość procentowa obliczana od wartości kredytu. Zwykle stanowi ona nawet kilkanaście procent pożyczonej kwoty. Opłata ta jest spłacana jednorazowo, gdy środki zostaną uruchomione.

Oprocentowanie z kolei składa się z marży banku i stopy referencyjnej. W zależności od banku, oferta może obejmować oprocentowanie stałe lub zmienne. W przypadku oprocentowania zmiennego, należy liczyć się ze zmianą kwot miesięcznych rat.

Znalezienie korzystnych ofert wiąże się z koniecznością porównywania całkowitych kosztów i warunków oferowanych przez banki. Dobrym pomysłem jest porównywanie ofert na specjalnych stronach internetowych, gdzie znajdziemy porównywarki kredytów bankowych, np. porównywarkę kredytu samochodowego.