Kredyt konsolidacyjny – kiedy masz za dużo długów

Pożyczka gotówkowa, zadłużenie na karcie, raty w sklepie, czy nieopłacone rachunki za prąd lub mieszkanie to scenariusz, który jest udziałem tysięcy Polaków. Gdy miesięczne dochody nie są wystarczająco duże, aby pokryć zobowiązania  kolejne pożyczki coraz bardziej pogarszają sytuację materialną rodziny. Jedynym wyjściem jest rozważenie możliwości wnioskowania o kredyt konsolidacyjny.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Nie każde zadłużenie może być spłacone kredytem konsolidacyjnym. Z zasady kredyty hipoteczne nie są kumulowane z innymi zadłużeniami, ale niektóre banki oraz instytucje pozabankowe kumulują również kredyty mieszkaniowe. Podobnie jak kredyty inwestycyjne zaciągane na prowadzenie działalności gospodarczej. Do konsolidacji nadają się zadłużenia:

  • na osobistych rachunkach bieżących,
  • kartach kredytowych,
  • niezapłacone raty,
  • kredyt na zakup samochodu.

Połączenie zobowiązań daje sumę nowego kredytu, którego udziela bank na nowych warunkach jeśli chodzi o oprocentowanie, prowizję, czas spłaty. Konsolidacja jest dla osób odpowiedzialnych, które chcąc wyrwać się z zapętlenia nie powrócą do dawnego stylu życia i po wzięciu nowego kredytu nie zwrócą się po chwilówkę czy następne raty w sklepie RTV. Kredyt konsolidacyjny to początek wychodzenia na prostą, nowe otwarcie na życie bez strachu o materialne bezpieczeństwo rodziny.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań finansowych. Czym są kredyty celowe dowiesz się z tego artykułu.

Wybór najlepszego produktu – gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

Wybór instytucji finansowej udzielającej kredytów jest ważną decyzją i warto najpierw dokonać przeglądu ofert. Na stronach internetowych są wygodne narzędzia – kalkulator kredytu konsolidacyjnego, który szacuje sumę kredytu oraz ilość i wysokość rat miesięcznych. Obliczający kredyt konsolidacyjny kalkulator musi mieć jak najwięcej danych aby pokazać wynik z dużą dokładnością. Warto skorzystać z pomocy doradców finansowych. Wiele instytucji finansowych posiada infolinie oraz czaty, za pośrednictwem których można kontaktować się ze specjalistami z zakresu sprzedaży produktów finansowych. Gdy zdecydujemy się na złożenie wniosku należy zgromadzić wszelkie dokumenty potwierdzające zatrudnienie, dochody i wysokość zadłużenia.

Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?

Koszt kredytu konsolidacyjnego zależy od wielu czynników. Na rynku można znaleźć kredyty z zerową prowizją ale z wyższym oprocentowaniem. Niższe oprocentowanie miesięczne wymaga z kolei zapłaty prowizji na wstępie. O koszcie łącznym decyduje nade wszystko ilość rat – im większe rozłożenie w czasie, tym kwota odsetek wyższa. Niezależnie od tego każdy kredyt konsolidacyjny zaciągany przez świadomych klientów daje możliwość rozpoczęcia życia bez groźby utraty reszty majątku i jest realną perspektywą na odbudowę materialnej sytuacji kredytobiorcy i jego bliskich.