Jaki kredyt wybrać kiedy potrzebujesz szybkiej gotówki

Decydując się na zaciągniecie kredytu w banku, który zasili nasz budżet zawsze należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i cenę. Jeżeli chodzi o rodzaj kredytu to do wyboru mamy między innymi kredyty gotówkowe, odnawialne i na karcie kredytowej.

Kredyt gotówkowy

To najbardziej popularny rodzaj kredytu w Polsce. Po jego przyznaniu można pieniądze wydać na dowolny cel. Kredyt gotówkowy spłaca się w miesięcznych ratach, na które składają się:

  • prowizja banku;
  • odsetki;
  • ubezpieczenie.

Wysokość odsetek zależy od nominalnego oprocentowania kredytu. Wysokość prowizji, którą bank pobiera za udzielenie kredytu zazwyczaj nie przekracza 5%. Zawsze jest ona doliczana do wartości naszego zadłużenia wobec banku. Obecnie wiele banków oferuje szybkie kredyty gotówkowe przez internet.

Zadłużenie na karcie kredytowej

W tym przypadku banki nie pobierają od klientów pożyczki, kredyt na karcie jest więc trochę tańszy od kredytu gotówkowego. W zamian jednak posiadacz karty kredytowej płaci za korzystanie z niej. Wysokość opłaty za kartę wynosi od pięćdziesięciu do dwustu złotych rocznie. Dodatkowo należy doliczyć koszt ubezpieczenia karty. Na spłacenie całego zadłużenia na karcie kredytowej bez naliczania odsetek mamy pięćdziesiąt sześć dni. Ale jeśli zadłużenie na karcie nie zostanie spłacone w tym okresie, to bank naliczy odsetki nie od całego limitu, który nam przyznał, ale tylko od tej kwoty, która została przez nas wykorzystana. Minimalna wysokość spłat wynosi pięć procent zadłużenia. Zadłużenie na karcie kredytowej jest jednym z najłatwiej dostępnych rodzajów kredytów. Wiele osób nie może się powstrzymać przed wykorzystaniem całego limitu i ustaleniu raty w najniższej wysokości. W ten sposób bardzo łatwo wpadają w spiralę zadłużenia. Korzystanie z kredytu na karcie wymaga więc wiele rozwagi.

Kredyt odnawialny

Wśród wymienionych rodzajów kredytów ten kosztuje kredytobiorcę najmniej. Przyznany przez bank limit kredytowy można wykorzystać w każdej chwili. Można go spłacić w całości, ale można też spłacać go stopniowo pozostawiając na rachunku osobistym cześć swoich dochodów na jego spłatę.